Kalbų įvairovė

Visose mums įprastose kalbose garsai tariami iškvepiant orą, tačiau Pietvakarių Afrikoje esama kalbų, kuriose žodžiai tariami ir įkvepiant orą.
Kiek šiuo metu pasaulyje yra skirtingų kalbų? Apie 3 000-7 000 ar net daugiau – dėl tikslesnių skaičių labai nesutariama, mat nemažai pasaulio kalbų tebėra neištirtos, ypač Sibire, Naujojoje Gvinėjoje, Centrinėje Afrikoje. Be to, didelių sunkumų klasifikuojant kalbas kyla dėl to, jog labai dažnai neaišku, ar nutolusios tarmės laikytinos atskiromis kalbomis, ar ne. Dažniausiai vadovaujamasi tokia taisykle: jei kalbantieji skirtingais kalbų variantais supranta vienas kitą (kaip antai dzūkai suvalkiečius), vadinasi, tai viena ir ta pati kalba. Tačiau kartais net ir nežymūs kalbų skirtumai tomis kalbomis kalbančiųjų sureikšminami kultūriniais ar politiniais motyvais. Tuomet tenka kalbas atskirti – taip atsitiko su flamandų ir olandų, taip pat danų, švedų, norvegų kalbomis. Beje, atskiromis laikomos rusų, ukrainiečių ir baltarusių kalbos tarpusavyje žymiai panašesnės nei lietuvių kalbos aukštaičių ir žemaičių tarmės.

Per pastaruosius pora šimtų metų daug kalbų negrįžtamai išnyko, ypač Amerikos žemynuose. Šiuo metu daugiau kaip 300 kalbų taip pat atsidūrė ties išnykimo riba. Negana to, manoma, kad iki šio amžiaus pabaigos išnyks net 90 procentų esamų kalbų. Kai kuriomis kalbomis šnekančiųjų belikę vos keli, o štai 10 labiausiai paplitusių kalbų (skliaustuose nurodomas žmonių, kuriems ta kalba gimtoji, skaičius): kinų (1,2 mlrd.), arabų (422 mln.), indų (366 mln.), anglų (341 mln.), ispanų (~335 mln.), bengalų (207 mln.), portugalų (176 mln.), rusų (167 mln.), japonų (125 mln.), vokiečių (100 mln.).

UAB „Metropolio vertimai” teikia profesionalias aukščiausios kokybės lingvistines paslaugas: sinchroninio ir nuosekliojo vertimo žodžiu, vertimo iš ir į daugiau kaip 80 kalbų raštu, tekstų stilistinio, techninio, kūrybinio redagavimo, lokalizacijos, maketavimo, tekstų kūrimo, leidybos, konferencijų įrangos nuomos ir renginių organizavimo. Daugiau apie paslaugas skaitykite čia.